Erişilebilirlik

Uçak gemisi USS Gerald Ford Kızıldeniz’deki gerginliğin gölgesinde ABD’ye dönüyor


USS Gerald Ford Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından sonra bölgeye gönderilmişti.
USS Gerald Ford Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından sonra bölgeye gönderilmişti.

ABD donanması, İsrail ve Hamas arasında savaşın patlak vermesinin ardından bölgeye gönderilen uçak gemisi USS Gerald Ford’un yurda döneceğini açıkladı. ABD donanmasının İran’ın desteklediği Husiler’e ait üç gemiyi batırdığı Kızıldeniz’de gerilimse yüksek.

Gerald Ford ve ona eşlik eden savaş gemilerinin yerine amfibik savaş gemisi USS Bataan ve ona eşlik eden savaş gemileri USS Mesa Verde ve USS Carter Hall görevde olacak.

ABD'den Kızıldeniz'de Husiler'e operasyon
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:27 0:00

Bu üç gemi Kızıldeniz’deydi ve son birkaç gündür Doğu Akdeniz’e doğru ilerliyordu.

Merkezi Avrupa’da bulunan ve Akdeniz’de seyreden gemilerden sorumlu olan ABD donanması komutanlığına bağlı 6. Filo’dan yapılan açıklamada, geminin yurda döneceği belirtildi.

Dünyanın en büyük savaş gemisi olan USS Gerald Ford, ilk muharip konuşlanmasının ardından, Virginia’nın Norfolk Limanı’na gelecek.

USS Gerald Ford Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından sonra bölgeye gönderilmişti. Savunma Bakanı Lloyd Austin gemiyi geçen ay ziyaret etmişti.

ABD'nin ikinci uçak gemisi de bölgeye ulaştı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

Uçak gemisi Doğu Akdeniz’de kalmaya devam ederken, vurucu grubun bünyesinde yer alan diğer savaş gemileri Kızıldeniz’e geçmiş ve burada Husiler’in kontrolündeki Yemen’den ateşlenen balistik füzeler ve insansız hava araçlarının etkisiz hale getirilmesinde rol oynamıştı.

USS Gerald Ford ve USS Dwight Eisenhower uçak gemilerinin bölgede bulunması, Ortadoğu’da İsrail-Hamas çatışmasının daha geniş coğrafyaya yayılması endişelerinin bir göstergesiydi.

Eisenhower, son dönemde Aden Körfezi yakınlarında ve ticari gemilerin Yemen açıklarında saldırılarla hedef alındığı Kızıldeniz su yolunun ağzında devriye görevinde bulunmuştu.

USS Bataan grubuna eşlik eden savaş gemisi Mesa Verde, yaklaşık iki bin denizciyi taşıyan bir nakil gemisi. Carter Hall da amfibik araç ve mürettebatını taşıyan bir gemi.

Bataan aynı zamanda F-35 dikey kalkış-iniş yapabilen uçakları da taşıyıp destekleyebiliyor.

Kızıldeniz’de saldırı püskürtüldü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Pazar günü İran’ın desteklediği Husi militanlarının Kızıldeniz’de konteyner gemisi Maersk’e yönelik saldırısının püskürtüldüğünü ve üç geminin batırıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre, USS Eisenhower ve USS Gravely’den helikopterler, aldıkları yardım çağrısının ardından, saldırının püskürtülmesi için geminin güvenlik ekibine katıldı.

Maersk, saldırının ardından Kızıldeniz’de seyrüseferi 48 saatliğine durdurduğunu açıkladı.

Kızıldeniz’de yaşanan bu olayla ABD ordusu ve Husi savaşçıları ilk kez doğrudan askeri olarak karşı karşıya gelmiş oldu.

Forum

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG