Erişilebilirlik

“Çok Sayıda İnfaz ve Tecavüz Vakası Var”


Birleşmiş Milletler (BM) yetkilisi Sima Bahous, Rus güçlerinin Ukrayna'nın başkenti Kiev çevresinden çekilmesinin ardından, infaz ve tecavüz vakalarının sayısındaki fazlalığın ortaya çıktığını söyledi.

Ürdün’ün BM Daimi Temsilcisi olan Bahous, BM Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasında, “Tecavüz ve cinsel şiddet vakalarını giderek daha fazla duyuyoruz" diyerek, iddiaların araştırılması gerektiğini ifade etti.

Rusya ise iddiaları reddediyor. Rusya’nın BM Büyükelçi Yardımcısı Dimitri Polyanski, “Ukrayna’nın ve müttefiklerinin Rus askerlerini sadist ve tecavüzcü gibi gösterme niyetinde olduğunu” savundu.

Rusya, Ukrayna işgalinin başladığı 24 Şubat’tan bu yana ülkede insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor. Ukrayna, Rusya’nın savaş suçu işlediğini ve bu suçların uluslararası kuruluşlarca soruşturulması gerektiğini bildiriyor.


“Doğu’da çatışmalar artacak”

Diğer yandan, İngiltere Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından bugün yayınladığı son istihbarat bilgisinde, “Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların önümüzdeki iki ila üç hafta içerisinde artacağını tahmin ettiklerini” bildirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ukrayna'daki Rus saldırılarının Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yoğunlaştığı belirtilerek, Rus güçlerinin Belarus üzerinden Ukrayna'nın doğusuna konuşlanmaya devam ettikleri kaydedildi.

Amerika Savunma Bakanlığı (Pentagon) dün, Ukrayna’nın doğusunda hareketlilik olduğunu bildirmişti. Ukrayna Savunma Bakanlığı da, Rusya’nın bu bölgede çok yakın bir zamanda büyük bir operasyon başlatmasını beklediklerini açıklamıştı.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG