Erişilebilirlik

Uluslararası tepkilere karşın İsrail Gazze'yi vurmaya devam ediyor


İsrail ordusu havadan ve karadan Gazze saldırılarına devam ediyor.
İsrail ordusu havadan ve karadan Gazze saldırılarına devam ediyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği son saldırıda Filistinli yetkililerin açıklamasına göre 30’dan fazla kişi hayatını kaybetti. Son saldırı Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’e saldırıları durdurma çağrısından bir gün sonra geldi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Cuma günü Refah’ın belirli bölgelerinde Hamas militanlarına ve alandaki tünel altyapısına yönelik olarak saldırılar düzenledikleri belirtildi.

Filistinli sağlık yetkilileri, 17’si hava saldırılarında olmak üzere son bir günde 31 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Cibaliye kampı bölgesinde yaşayanlar ve sivil acil yardım ekipleri, bölgeye İsrail tanklarının girdiğini ve çok sayıda binayı da yerle bir ettiklerini belirtti. İsrail ordusuysa Cibaliye’de çok sayıda militanın etkisiz hale getirildiği açıklamasını yaptı.

İsrail tankları da Cibaliye Mülteci Kampı yakınlarında saldırılar düzenliyor.
İsrail tankları da Cibaliye Mülteci Kampı yakınlarında saldırılar düzenliyor.

Filistinli sivil yardım ekipleri henüz birçok noktaya ulaşamadıklarını, dolayısıyla can kaybının çok daha fazla olabileceğini ifade ediyor.

Ateşkes görüşmeleri yeniden başlayabilir

Öte yandan, devam eden çatışmalara karşın Hamas ve İsrail arasında önümüzdeki günlerde ateşkes sağlanabilmesi için görüşmelere yeniden başlanacağı belirtiliyor.

Reuters'da yer alan habere göre, konuyla ilgili bilgi sahibi bir yetkili, İsrail'in Filistinli militan grup Hamas'a yönelik saldırılarını sürdürmesine rağmen, iki taraf arasındaki arabuluculuk görüşmelerinin önümüzdeki hafta yeniden başlayacağını söyledi.

Görüşmelerle ilgili kararın İsrail istihbarat teşkilatı Mossad'ın başkanının CIA başkanı ve Katar başbakanıyla biraraya gelmesinin ardından alındığını söyleyen kaynak, konunun hassasiyeti nedeniyle ismini ya da uyruğunu vermekten kaçındı.

Aynı kaynak, “Toplantı sonunda, önümüzdeki hafta içinde arabulucular Mısır ve Katar'ın öncülüğünde ve ABD'nin aktif katılımıyla yeni öneriler temelinde müzakerelerin başlatılmasına karar verildi” dedi.

Hamas kanadıysa görüşmelerin durumu hakkında henüz bir yorum yapmadı.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG