Erişilebilirlik

Venezuela ile ABD arasındaki ticaret iki kattan fazla arttı


Bir önceki yıl 2 milyar 680 milyon dolar olan Venezuela ile ABD arasındaki ticaret hacmi, geçen yıl yüzde 125 oranında artarak 6 milyar 92 milyon olarak kaydedildi. Venezuela’nın ABD’ye ihracatıysa geçen yıla kıyasla 7 kattan daha fazla artış gösterdi.
Bir önceki yıl 2 milyar 680 milyon dolar olan Venezuela ile ABD arasındaki ticaret hacmi, geçen yıl yüzde 125 oranında artarak 6 milyar 92 milyon olarak kaydedildi. Venezuela’nın ABD’ye ihracatıysa geçen yıla kıyasla 7 kattan daha fazla artış gösterdi.

Venezuela ile ABD arasında 2022 yılında 2 milyar 680 milyon dolar olan ikili ticaret hacmi, geçen yıl 3 milyar 413 milyar dolar artarak 6 milyar 92 milyon dolara ulaştı. Bu dönemde Venezuela, ABD ile ticaretinde 1 milyar 94 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi.

Başkent Caracas’taki Venezuela ile Amerika Ticaret ve Sanayi Odası’nın (VenAmCham), ABD Sayım Bürosu verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre, Venezuela’nın ABD’ye ihracatı bir önceki yılın 7,7 katına çıkarak 3 milyar 594 milyar dolara ulaştı.

Bu dönemde Venezuela’nın ABD’ye yaptığı ihracatın yüzde 90,85’ini yani 3 milyar 265 milyon dolarlık kısmını (ham) petrol ihracatı oluştururken, onu 176 milyon 166 bin dolarla organik kimyasal maddeler izledi.

ABD’den 2 bin 499 milyar dolarlık ithalat

Venezuela’nın ABD’den yaptığı ithalat da arttı. Venezuela’nın ithalatı 2022’ye göre 233 milyon dolar artarak 2 milyar 499 milyon dolar olarak kaydedildi.

Venezuela’nın ithalat kalemlerinde ilk sırayı 530 milyon 478 bin dolarla elektronik eşyalar, makineler ve parçaları alırken; onu 477 milyon 904 bin dolarla (işlenmiş) petrol ithalatı izledi.

VenAmCham Genel Müdürü Luis Vicente Garcia
VenAmCham Genel Müdürü Luis Vicente Garcia

VOA Türkçe’ye konuşan VenAmCham Genel Müdürü Luis Vicente Garcia, ikili ticaretin artmasının ana nedeninin, Venezuela’nın petrol ve gaz ticaretine uygulanan yaptırımların hafifletilmesi olduğuna dikkat çekti.

Garcia “Venezuela ile ABD tarihsel olarak ticari ortak ve müttefik olmanın yanısıra, biri güvenilir bir hidrokarbon kaynağı, diğeri yüksek teknolojide ve kalitede ürün ve hizmet kaynağı olması bakımından birbirlerini tamamlayan iki ekonomiye sahip. Venezuela ekonomisi için ABD ile ticari ilişkilerin boyutu son derece önemli” dedi.

“İkili ticaretin geleceği yaptırım kararına bağlı”

Bu yıl başkanlık seçimleri yapılacak ülkede, muhalefetin ortak adayına siyasi yasak getirilmesinin ardından, petrol ticaretine uluslararası yaptırımların 18 Nisan’da yeniden uygulanması gündemde.

VenAmCham raporu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin Venezuela’ya yaptırımların uygulanıp uygulanmaması kararına göre değişeceğini, ikili ticaretin yaptırımların kaldırılması durumunda on yıl önceki yıllık 40 milyar dolar seviyesine doğru artacağı; yeniden uygulanmaya başlanması durumundaysa 2020 yılındaki 1 milyar dolar seviyesine döneceği öngörüsünde bulunuyor.

Forum

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG