Erişilebilirlik

“Yeni köprüyü inşa etmek yıllar sürebilir, en az 400 milyon dolara mal olabilir”


Uzmanlara göre Baltimore'da bir yük gemisinin çarpması sonucu yıkılan Francis Scott Key Köprüsü'nün yerine yeni bir köprü inşa etmek yıllar sürebilir ve bu inşaatın maliyeti en az 400 milyon dolar olabilir.
Uzmanlara göre Baltimore'da bir yük gemisinin çarpması sonucu yıkılan Francis Scott Key Köprüsü'nün yerine yeni bir köprü inşa etmek yıllar sürebilir ve bu inşaatın maliyeti en az 400 milyon dolar olabilir.

Uzmanlar, Baltimore'un çöken Francis Scott Key Köprüsü'nün yeniden inşasının 18 aydan birkaç yıla kadar sürebileceğini ve maliyetin en az 400 milyon dolar ya da bunun iki katından fazla olabileceğini söylüyor.

İnşaat süresi ve maliyeti, hala büyük ölçüde bilinmeyen etkenlere bağlı. Bu etkenler, yeni köprünün tasarımından, hükümet yetkililerinin izinleri onaylama ve sözleşmeleri imzalama bürokrasisinde ne kadar hızlı yol alabileceklerine kadar uzanıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden mühendislik profesörü Ben Schafer'a göre gerçekçi bir tahminle proje beş ila yedi yıl sürebilir.

Profesör Shafer, "Şu anda bir ev tadilatı için klima ekipmanının teslim süresi 16 ay gibi, değil mi? Bana iki yıl içinde koca bir köprü inşa edeceklerini mi söylüyorsunuz? Bunun doğru olmasını istiyorum ama deneysel olarak bana doğru gelmiyor" ifadelerini kullandı.

Diğer uzmanlarsa olası zaman çizelgesi konusunda daha iyimser: George Washington Üniversitesi'nden mühendislik profesörü Sameh Badie, projenin 18 aydan iki yıla kadar sürebileceğini söyledi.

Key Köprüsü Salı günü çökmüş ve Dali kargo gemisinin köprünün destek ayaklarından birine çarpması sonucu köprü üzerinde çalışan ekipten altı kişi hayatını kaybetmişti. Yetkililer, şehrin işlek limanını ve Baltimore çevre yolunun bir bölümünü kara ve deniz yolu trafiğine kapatan kazanın ardından temizlik ve yeniden inşa çalışmaları yürütüyor.

Bu felaket bazı açılardan 1980 yılında Tampa Körfezi'nde bir yük gemisinin çarpması sonucu Florida'daki Sunshine Skyway Köprüsü'nün çökmesine ve can kaybına yol açmasına benzetiliyor. Tampa'da yeni köprünün yapımı beş yıl sürmüş, inşaat 19 ay gecikmiş ve 1987'de açıldığında bütçesini 20 milyon dolar aşmıştı.

Ancak uzmanlar, yeniden inşanın ne kadar hızlı gerçekleşebileceğini anlamak için daha yakın zamanda yaşanan köprü felaketlerine bakmanın daha sağlıklı olacağı görüşünde.

Amerikan Eyalet Otoyol ve Ulaşım Makamları Birliği İcra Direktörü Jim Tymon, 2007 yılında Mississippi Nehri'ne çöken Minnesota eyaletindeki Interstate 35W köprüsü örneğini verdi. Yeni köprü, 14 aydan daha kısa bir sürede tamamlanmıştı.

"Böyle bir proje için elimizdeki en iyi karşılaştırma bu. Bu yapıyı mümkün olan en kısa sürede yeniden inşa edebilmek için gerekli onayları almak konusunda olağanüstü bir iş çıkardılar" diyen Tymon, çeşitli devlet kurumlarının çevresel ve diğer izinleri almak için birlikte çalışmasını bekliyor.

Sorunlardan biri de finansman kaynağı. Başkan Joe Biden defalarca federal hükümetin yeni köprü için ödeme yapacağını söyledi, ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği net değil.

Tymon, "Umarım Kongre bu kaynakları en kısa zamanda sağlamak için biraraya gelebilir ve böylece bu bir gecikme kaynağı haline gelmez" dedi.

Demokrat Partili Minnesota Senatörü Amy Klobuchar, eyalette I-35W otoyolu üzerindeki köprünün yeniden inşası için hızlı bir şekilde finansman sağlanmasına yardımcı olmuştu. Ancak Klobuchar'a göre Baltimore'daki köprünün yeniden inşası daha karmaşık olabilir.

Senatör Klobuchar, federal bir eyaletler arası otoyol olan I-35W köprüsünün günde yaklaşık 140 bin araç geçişiyle çok daha işlek bir yol olduğunu, Maryland köprüsünün ise yaklaşık 31 bin araç geçişine sahip olduğunu belirtti.

George Washington Üniversitesi'nden Profesör Badie, maliyetin 500 milyon ila 1 milyar dolar olabileceğini ve en büyük değişkenin tasarım olduğunu söyledi.

Örneğin San Francisco'daki Golden Gate gibi bir asma köprü daha pahalıya mal olurken, Florida'daki Skyway Sunshine Köprüsü gibi üzerindeki ağırlığı kablolar ve kuleler kullanarak taşıyan kablo askılı bir köprü, daha ucuza mal olabilir.

Badie, ne inşa edilirse edilsin, çeliğin günümüzde pahalı olduğunu ve I-kirişlerin tedarikinde bir yığılma olduğunu söyledi. Ayrıca, böyle bir projenin üstesinden gelebilecek sınırlı sayıda inşaat şirketi zaten başka işlerle meşgul.

Badie, "Böyle bir proje hızlandırılacak, dolayısıyla her şey çok daha pahalıya mal olacak," dedi.

Batı Virginia Üniversitesi mühendislik profesörlerinden Hota GangaRao, projenin 400 milyon dolara kadar mal olabileceği görüşünde. Ancak bu tahmin, sadece eski köprünün ayak temelleri kullanılırsa geçerli. Tasarımcılar yeni bir çarpışmayı önlemek için yeni destekleri nakliye kanallarından daha uzağa yerleştirmeyi tercih edebilir.

GangaRao, "Bu daha fazla çelik, daha karmaşık inşaat ve daha fazla kontrol ve denge demek olacak. Hepsi birbirine ekleniyor" dedi.

New Orleans Üniversitesi'nden mühendislik profesörü Norma Jean Mattei, Baltimore'daki Key Köprüsü'nün yeniden inşasının muhtemelen birkaç yıl alacağını söyledi ve "Bu tür bir köprüyü faaliyete geçirmek oldukça zor bir süreç" dedi. Bu köprünün yeniden inşası öncelikli bir proje olsa bile, köprünün tasarlanması, gerekli izinlerin alınması ve müteahhitlerin işe alınması süreci çok zaman alabilir.

Forum

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG