Erişilebilirlik

Yeşil Sol Parti, HEDEP oluyor


Yeşil Sol Parti yola HEDEP olarak devam edecek.
Yeşil Sol Parti yola HEDEP olarak devam edecek.

Yeşil Sol Parti'nin bugünkü 4. Olağan Büyük Kongresi'yle birlikte Türkiye siyasetinde Kürt kimliği ağırlıklı hareket artık Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi kısa adıyla HEDEP'e dönüşüyor.

Yeşil Sol Parti HEDEP oldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00


Kürt siyasi hareketi, Anayasa Mahkemesi'nde Halkların Demokratik Partisi (HDP) aleyhine parti kapatma davasını dikkate aldı ve 14 Mayıs Genel Seçimleri'ne Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kısa adıyla Yeşil Sol Parti olarak girdi.

Böylece TBMM'de AKP ve CHP'nin ardından üçüncü büyük milletvekili temsiline sahip olan Yeşil Sol Parti'nin adındaki "yeşil" ve "sol" kavramları nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yeterince destek alamadığı gündeme taşındı. Anayasa Mahkemesi'nde HDP ile ilgili dava karar aşamasında olduğu için bugün itibariyle Yeşil Sol Parti çatısı altında kabuk değişimiyle yola devam edilmesi kararı alındı.

Kongre kapsamında eş başkanlar, parti üst yönetim organları seçimi yapılacak. Kongre açılışında Divan Başkanlığı'nı üstlenen Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, yeni parti adını Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi kısa adıyla HEDEP olarak açıklandı.

Kongre öncesinde parti yönetimi listesi belirlendiği için HEDEP Eş Başkanlığı görevini ise Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ile Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan üstlenecek.

HEDEP Eş Genel Başkanlığı'nı üstlenecek Hatimoğulları ile Bakırhan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıç Uçar ile İbrahim Akın, HDP'nin eski Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar eşliğinde salonu selamladı. Beştaş, "Başkanlarımız çoktur ama biliyorsunuz biz de aslında eski, eskime yoktur" diye selamlamayı sundu.

Soruşturma açıldı

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı parti kongresinde açılan posterle ilgili soruşturma başlattı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “15.10.2023 tarihinde ilimizde gerçekleştirilen Yeşiller ve Sol Gelecek Partinisinin Olağanüstü Kongresinde, PKK/KCK silahlı terör örgütünün ele başının posterinin açılması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmış, verilen talimatlara istinaden posterleri açan iki şüpheli tespit edilerek yakalanmış ve gözaltına alınmışlardır” denildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG