Erişilebilirlik

ABD Başkanı Biden İsrail’de: “Hastanedeki patlamayı diğer taraf yapmış gibi görünüyor”


ABD Başkanı Biden, Tel Aviv'deki temasları çerçevesinde İsrail Başbakanı Netanyahu ile kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı - 18 Ekim 2023
ABD Başkanı Biden, Tel Aviv'deki temasları çerçevesinde İsrail Başbakanı Netanyahu ile kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı - 18 Ekim 2023

İsrail’de bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’de yüzlerce kişinin öldüğü hastane saldırısının “diğer taraf yapmış gibi göründüğünü” söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile kameraların karşısına geçen Biden, Gazze’de hastanede yaşanan patlamayla ilgili “Gördüğüm kadarıyla bunu siz değil, diğer taraf yapmış gibi görünüyor. Ancak dışarıda bundan emin olmayan pek çok insan var, bu yüzden çok şeyimiz var - pek çok şeyin üstesinden gelmeliyiz" dedi. Biden olayla ilgili duyduğu üzüntüyü de ifade etti.

El Ehli el Arabi hastanesine yönelik saldırının ardından taraflar birbirini suçlamıştı. İsrail, en az 500 kişinin öldüğü patlamaya Filistinli İslami Cihat grubunun attığı bir füzenin neden olduğunu iddia ederken, Filistinli yetkililer saldırıyı İsrail’in yaptığını savundu.

Biden ile Netanyahu Tel Aviv'de biraraya geldi - 18 Ekim 2023
Biden ile Netanyahu Tel Aviv'de biraraya geldi - 18 Ekim 2023

"Hamas tüm Filistin halkını temsil etmiyor"

Biden açıklamalarında Hamas’ın 7 Ekim saldırılarında 31 Amerikalı'nın öldürüldüğünü ifade ederek, Hamas’ın IŞİD'i gölgede bırakacak suçlar işlediğini kaydetti. Biden ayrıca Hamas'ın tüm Filistin halkını temsil etmediğini vurguladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da Hamas’ın 7 Ekim’deki İsrail saldırılarından bahsederek, ABD’nin rehin tutulanların geri getirilmesi için ülkesinin gösterdiği kararlılığı desteklediğini ifade etti.

"Bugünkü, yarınki, her zamanki desteğiniz için teşekkürler"

Hamas saldırılarında 1400 kişinin öldürüldüğünü kaydeden Netanyahu, “Medeni dünya nasıl ki Nazileri ve IŞİD’i alt etmek için birlik olduysa, Hamas’ı alt etmek için de birlik olmalı” dedi.

Netanyahu, Biden’a “Ziyaretiniz bir Amerikan Başkanı'nın savaş zamanı İsrail’e yaptığı ilk ziyarettir” diyerek, ABD’ye "bugünkü, yarınki ve her zamanki desteği" için teşekkür etti.

Biden Tel Aviv'e giderken uçakta gazetecilere açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, ABD Başkanı’nın ziyaretinde İsrailli yetkililere "zor sorular" yönelteceğini söylemişti. Kirby, "Bazı zor sorular soracak, bunları bir dost olarak, İsrail'in gerçek bir dostu olarak soracak" demişti.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG