Erişilebilirlik

BM Güvenlik Konseyi bugün Gazze’yi görüşecek


BM Güvenlik Konseyi
BM Güvenlik Konseyi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün, Brezilya tarafından hazırlanan ve Gazze Şeridi'ne insani yardım girişine izin verilmesi çağrısında bulunulan karar tasarısını oylayacak.

Güvenlik Konseyi’nde bugün ayrıca, Gazze’de dün yaşanan hastane saldırısı, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya'nın talebi üzerine görüşülecek.

15 üyeli konseyin Brezilya'nın hazırladığı taslağı önceki gün oylaması bekleniyordu ancak müzakerelere daha fazla zaman tanımak için oylama ertelendi. Taslak metinde İsrail'e Gazze'deki sivillerin Filistin bölgesinin güneyine taşınması yönündeki emrini iptal etmesi çağrısında bulunuluyor.

Hamas’ın saldırılarının ardından Gazze’ye yönelik yoğun hava operasyonunu sürdüren İsrail, Gazze'de yaşayan nüfusun güneye gitmesini istemişti.

Brezilya'nın taslağı, Pazartesi günü yapılan oylamada kabul edilmeyen Rus metninin daha ayrıntılı bir versiyonu olma özelliğini taşıyor. Tasarıda ateşkes çağrısı yapmak yerine, Gazze'ye yardım erişimine izin vermek için çatışmaya ara verilmesi çağrısı yapılıyor.

Filistin'in BM elçisi Riyad Mansur dün Gazze'deki hastane saldırısını "katliam" olarak niteleyerek, saldırıdan İsrail güçlerini sorumlu tutmuş ve derhal ateşkes çağrısında bulunmuştu. İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan ise Filistinli İslami Cihat militan grubunu suçlayan bir açıklama yapmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG