Erişilebilirlik

ABD’deki eczane zincirleri güncellenmiş COVID aşılarını uygulamaya başlıyor


ABD eczane zincirleri, güncellenmiş COVID-19 aşılarının bu haftadan itibaren eczanelerinde yapılabileceğini açıkladı.  
ABD eczane zincirleri, güncellenmiş COVID-19 aşılarının bu haftadan itibaren eczanelerinde yapılabileceğini açıkladı.  

Eczane zincirleri CVS ve Walgreens, güncellenmiş COVID-19 aşılarının bu haftadan itibaren eczanelerinde yapılabileceğini açıkladı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) güncellenmiş COVID-19 aşılarının geniş çapta kullanımına dün onay verdi. Bu aşılar, virüsün dolaşımdaki varyantına uygun olarak, tıpkı yıllık grip aşıları gibi tasarlandı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve Alman ortağı BioNTech'in yanısıra Moderna'nın da 12 yaş ve üzeri kişiler için ürettiği güncellenmiş aşıyı onaylamıştı. FDA ayrıca aşıların, 6 aydan 11 yaşına kadar olan çocuklarda acil kullanımına da onay verdi.

Walgreens, güncellenen aşılar için Pazartesi gününden itibaren randevu vermeye başlayacağını, ancak eczanelere bu hafta aşılar geldikçe randevuların daha da erken başlayabileceğini açıkladı.

Rite Aid, randevuların Cuma günü verilmeye başlayacağını belirtirken, CVS, bazı eczanelerin yeni aşıları yapmaya bugünden itibaren başlayacağını ve önümüzdeki hafta başında aşıların tüm eczanelerin stoklarında bulunmasının beklendiğini söyledi.

Perakende zinciri Walmart, henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı.

ABD hükümeti Mayıs ayında COVID halk sağlığı acil durum halini sonlandırmış ve aşıların sorumluluğunu özel sektöre devretmişti. O zamandan beri aşılara olan talep keskin bir şekilde düştü.

Sağlık sigortası olan Amerikalılar’ın çoğu için COVID aşıları hala ücretsiz olmaya devam edecek. Hükümet ayrıca, sigortası olmayan kişilere ücretsiz aşı sağlamak için bir program üzerinde çalıştığını da açıkladı.

Yetkililerden “aşı olun” çağrısı

Sağlık yetkilileri, çoğu Amerikalı’nın güncellenmiş COVID-19 aşısı olması gerektiğini söyledi.

COVID-19 salgını eskisi kadar yaygın olmasa da ABD'de hala her hafta binlerce kişi hastaneye kaldırılıyor ve yüzlerce kişi ölüyor. Yaz sonundan bu yana hastaneye yatışlarda artış yaşanıyor ancak son veriler, özellikle ülkenin güneyinde enfeksiyonların azalmaya başladığını gösteriyor.

Geçen ay CDC'nin paylaştığı bir ankete göre katılımcıların yaklaşık yüzde 42'si yeni aşıyı kesinlikle veya muhtemelen yaptıracaklarını söyledi. Oysa bir yıl önce yetişkinlerin yalnızca yüzde 20'si güncellenmiş takviye doz aşısını olmuştu.

Doktorlar, geçen yıl yaşanan ve hastanelerde erken grip mevsimi, RSV olarak adlandırılan solunum sinsityal virüsü saldırısı ve kış mevsiminde yeni bir Corona virüsü dalgası nedeniyle yaşanan"üçlü salgın" kaynaklı yığılmaların önlenmesini sağlamak için yeterli sayıda kişinin aşılanmasını umuyor.

Moderna aşı üretimini azaltıyor

Moderna bugün, pandemi sonrası düşen talebe uyum sağlamak ve şirketin yüzde 75-80 brüt kar büyümesi hedefine daha erken ulaşmasını sağlamak için güncellenmiş bir versiyonu bu hafta ABD tarafından onaylanan COVID-19 aşısının üretimini azaltacağını açıkladı.

Merkezi Massachusetts’te bulunan şirketin başkanı Stephen Hoge bir röportajda Moderna'nın, üretimi küçültmek için dünya çapında elçi RNA bazlı COVID aşılarının şişe ve şırıngalarını üreten ortaklarıyla görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Hoge, küçülmenin Moderna'nın hastalığın endemik evresine uyum sağlamasına yardımcı olacağını ve bu durumun ödeme yapanların aşı siparişlerini azaltmasıyla birlikte COVID aşılarına olan talebin düşmesine yol açacağını da sözlerine ekledi.

Moderna, Ağustos ayında ABD'de aşıya olan talebin sonbahar mevsiminde 50 ila 100 milyon doza ulaşacağı öngörüsünde bulunmuştu. CDC’ye göre 2022'de ABD’de yaklaşık 153 milyon 800 bin COVID aşısı uygulandı.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG