Erişilebilirlik

FDA güncellenmiş COVID aşılarının acil kullanımını onayladı


ABD Gıda ve İlaç Dairesi güncellenmiş COVID-19 aşılarına onay verdi.
ABD Gıda ve İlaç Dairesi güncellenmiş COVID-19 aşılarına onay verdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yaygın Omicron varyantlarıyla eşleşen güncellenmiş COVID-19 aşılarına onay vererek aşıların bu ay yapılmaya başlamasına olanak tanıdı.

FDA, Pfizer ve Alman ortağı BioNTech ve Moderna üreticilerinin XBB.1.5 alt varyantını hedef alan aşılarına acil kullanım için onay verdi.

Moderna, güncellenen aşıların önümüzdeki günlerde kullanıma sunulmasının beklendiğini açıkladı.

Rakip aşı üreticisi firma Novavax tarafından geliştirilen üçüncü aşıysa hala FDA tarafından inceleniyor. Novavax'ın hisseleri öğleden sonraki işlemlerde yüzde 6,7 oranında düşüş yaşadı.

FDA izni, Omicron'un "Eris" olarak adlandırılan yeni EG.5 alt varyantının yaz sonunda ABD’de hızla yayılmaya başlamasıyla vakalarda artış yaşandığı bir dönemde geldi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) danışmanları aşının kimlere yapılması gerektiği konusunda tavsiyede bulunmak üzere 12 Eylül'de toplanacak.

Kısa süre içinde CDC Başkanı Mandy Cohen’in de onayıyla yeni aşıların önünün açılması bekleniyor. Cohen, bu aşıların Eylül ayında yapılmaya başlanmasını beklediğini söylemişti.

COVID halk sağlığı acil durumu Mayıs ayında sona erdi ve hükümet aşıların sorumluluğunu özel sektöre devretti, bunun ardından aşıya olan talep keskin bir şekilde düştü.

Sağlık sigortası kapsamındaki Amerikalılar’ın çoğu için COVID aşıları hala ücretsiz olacak.

CDC ve hükümet, sigortasız kişilerin yerel sağlık kuruluşları ve eczaneler aracılığıyla aşıları ücretsiz olarak yaptırmalarını sağlayacak bir program da başlattı.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG