Erişilebilirlik

ABD ve Avrupa, İran’ı da içine çekebilecek bir bölge savaşı konusunda uyarıyor


İsrail'in Lübnan'ın güneyinde İsrail sınırına yakın Khiam köyüne düzenlediği bombardıman sırasında yükselen dumanlar sınır ötesi gerilimi tırmandırıyor- 23 Haziran 2024.
İsrail'in Lübnan'ın güneyinde İsrail sınırına yakın Khiam köyüne düzenlediği bombardıman sırasında yükselen dumanlar sınır ötesi gerilimi tırmandırıyor- 23 Haziran 2024.

Amerikalı ve Avrupalı yetkililer, Gazze'deki savaşın genişlemesi ve İsrail'in İran destekli Hizbullah militan grubuna karşı Lübnan'da bir saldırı başlatması ihtimali konusunda uyarıda bulunuyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell bugün Lüksemburg'da gazetecilere, savaşın yayılma riskinin her geçen gün arttığını söyledi. Borrell, "Maalesef savaşın genişlemesinin arifesinde olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

Borrell ayrıca insani yardım akışını kolaylaştırmak için Gazze'de ateşkese ihtiyaç olduğunu belirterek, "Gazze'ye insani yardım ulaştırmak imkânsız hale geldi" ifadesini kullandı.

Borrell'in açıklamaları, ABD'nin en üst düzey askeri yetkilisinin İsrail'in Lübnan'a saldırmasının, Hizbullah'a yardım için İran'ı da içine çekecek daha geniş bir çatışma riskini arttıracağı uyarısında bulunmasından saatler sonra geldi.

İsrail aylardır Gazze Şeridi'nde İran destekli Hamas'la mücadele ederken bir yandan da İsrail-Lübnan sınırı boyunca Hizbullah'la günlük çatışmalara giriyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Q. Brown gazetecilere yaptığı açıklamada, “İran'ın Hizbullah'a daha fazla destek vermeye meyilli olacağını" söyledi.

İsrail'in Lübnan sınırına asker kaydırma planı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dün Gazze'de Hamas'a karşı yürütülen savaşın "yoğun aşamasının çok yakında sona ereceğini” söyledi. Ancak İsrail'in muhtemelen Lübnan sınırına asker kaydıracağını da ekledi.

İsrail'in Kanal 14 televizyonuna verdiği mülakatta Netanyahu, birliklerin kuzeye kaymasının ülkenin Hizbullah'a karşı savunma pozisyonunu güçlendireceğini ve Lübnan-İsrail sınırı yakınlarındaki çatışmalardan kaçan İsrailliler’in evlerine dönmelerine olanak sağlayacağını söyledi.

Netanyahu, Hizbullah'la çatışmaya diplomatik bir çözüm bulunmasını ümit ettiğini ancak İsrail'in "birkaç cephede birden savaşabileceğini ve bunun için de hazırlandıklarını" sözlerine ekledi.

İsrail Savunma Bakanı bugün Washington’da

Gazze'deki savaş ve daha geniş bir çatışma riski, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bugün Washington'da yapacağı görüşmelerin odak noktası olacak.

Gallant dün Washington'a hareket etmeden önce "Gazze'de, Lübnan'da ve daha fazla bölgede gerekli olabilecek her türlü eyleme hazırız" demişti.

Savaş sonrası Gazze

Netanyahu, İsrail güçlerinin Refah'taki saldırılarını tamamlamasıyla birlikte Gazze'deki çatışmaların azalmasını beklerken, İsrail'in öngörülebilir bir gelecekte orada askeri bir varlığa sahip olmayı beklediğini vurguladı.

"Ayrıca mümkünse yerel Filistinliler’le ve belki de bölge ülkelerinin dış desteğiyle, Gazze Şeridi'nde insani yardımları ve daha sonra da sivil işleri yönetecek sivil bir yönetim oluşturmak istiyoruz" dedi.

Netanyahu, Hamas'ın ya da Batı Şeria merkezli Filistin Yönetimi'nin Gazze'nin yönetiminde rol almasına karşı olduğunu yineledi. ABD daha önce İsrail'i bölgedeki askeri işgalin uzun sürmemesi yönünde uyarmıştı.

İsrail Başbakanı ayrıca, Gazze'de Hamas’la savaşan İsrail güçlerine silah sevkiyatının hızı konusunda ABD ile yaşanan anlaşmazlığın yakında çözüleceğine inandığını söyledi.
Netanyahu, "Yaklaşık dört ay önce, ABD'den İsrail'e gelen silah tedarikinde dramatik bir düşüş yaşandı. Her türlü açıklamayı aldık ama temel durum değişmedi. Son günlerde duyduklarım ışığında, bu sorunun yakın gelecekte çözüleceğini umuyor ve buna inanıyorum" diye konuştu.

ABD'li üst düzey yetkililer geçen hafta Netanyahu'nun iddiası karşısında şaşkınlıklarını dile getirmişlerdi. İsrailli yetkililer silah teslimatının hızlandırılması için Amerikalı muhataplarıyla "en üst düzeyde ve her seviyede” lobi yaptıklarını söylemiş, Netanyahu da "Aylardır bu durumda bir değişiklik olmayınca bunu kamuoyuna açıklamaya karar verdim" diyerek Washington'u kızdırmıştı.

Amerikalı yetkililer ise Netanyahu'nun neyi kastettiğinden haberdar olmadıklarını söylediler.

ABD, İsrail'in Hamas'a karşı yürüttüğü ve dokuzuncu ayına giren savaşta İsrail'in başlıca silah tedarikçisi konumunda.

Forum

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG