Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “Gazze'de soykırım yaşandığına inanmıyoruz” 


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Gazze'de yaşananların bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bu iddiayı kesin bir dille reddediyoruz" dedi.
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Gazze'de yaşananların bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bu iddiayı kesin bir dille reddediyoruz" dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Pazartesi günü yaptığı açıklamada Biden yönetiminin İsrail'in Hamas ile savaşında Gazze'deki Filistinliler’i öldürmesini bir soykırım olarak görmediğini söyledi.

Beyaz Saray: “Gazze'de soykırım yaşandığına inanmıyoruz”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Beyaz Saray günlük basın brifinginde açıklamalar yapan Sullivan, ABD'nin Hamas'ın yenildiğini görmek istediğini belirtirken, savaşın ortasında kalan Filistinliler’in "cehennemi yaşadığını" ve İsrail'in Refah'ta büyük bir askeri operasyon yapmasının hata olacağını kaydetti.

Sullivan, "Gazze'de yaşananların bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bu iddiayı kesin bir dille reddediyoruz" dedi. Ulusal Güvenlik Danışmanı, ABD'nin bu değerlendirmeye varmak için “niyete odaklanmayı içeren uluslararası kabul görmüş soykırım terimini kullandığına” dikkat çekti.

Kasım ayındaki seçimlerde bir kez daha başkan olmak için yarışan Joe Biden, İsrail'e verdiği destek nedeniyle ülke içindeki destekçileri tarafından ağır eleştirilere maruz kaldı. Bu eleştirilerden bazılarında İsrail soykırım yapmakla suçlandı. Bölgedeki sağlık yetkililerine göre Gazze'de 35 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Biden'ın Cumartesi günü yaptığı bir açıklamaya atıfta bulunan Sullivan, Hamas'ın rehineleri serbest bırakması halinde Gazze'de ateşkes sağlanabileceğini söyledi. Sullivan, dünyanın Hamas'ı müzakere masasına dönmeye ve anlaşmayı kabul etmeye çağırması gerektiği mesajını verdi.

Sullivan, ABD’nin ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi. Sullivan, böyle bir anlaşmanın ne zaman yapılacağını ya da yapılıp yapılmayacağı ile öngöremediğini ifade etti.

Jake Sullivan’ın haftasonu İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile yaptığı telefon görüşmesinde Başkan Joe Biden'ın İsrail'in Refah'a yönelik saldırısına ilişkin "uzun süredir devam eden endişelerini" dile getirdiği açıklanmıştı.

Sullivan'ın Hamas'ın Gazze Şeridi’nde yenilgiye uğratılmasını sağlayacak alternatif planları görüştüğü ve Hanegbi'nin de İsrail'in ABD'nin endişelerini dikkate aldığını teyit ettiği belirtilmişti.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG