Erişilebilirlik

Serbest bırakılan Filistinliler arasında çocukken İsrailli askerlere tepkisiyle dünya basında yer alan aktivist Ahed Tamimi de bulunuyor
Serbest bırakılan Filistinliler arasında çocukken İsrailli askerlere tepkisiyle dünya basında yer alan aktivist Ahed Tamimi de bulunuyor

CANLI BLOG: Gazze'de ateşkes bir gün daha uzatıldı

İsrail ile Hamas arasında rehinelerin takası ve Gazze'ye daha fazla yardımı içeren geçici ateşkes anlaşması bir gün daha uzatıldı. Bugün de karşılıklı rehine ve tutukluların serbest bırakılması bekleniyor

16:17 18.10.2023

MHP Genel Başkanı Bahçeli: “Gazze’de, kahredici ve korkunç bir trajedinin bütün komplikasyonları yaşanırken maalesef dünya sessiz ve seyircidir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya platformu X üzerinden paylaştığı bir dizi paylaşımda, dün Gazze'deki El Ehli Hastanesi'ndeki saldırıya ilişkin açıklamalar yaptı.

Bahçeli, paylaşım serisine, “Gazze’de, kahredici ve korkunç bir trajedinin bütün komplikasyonları yaşanırken maalesef dünya sessiz ve seyircidir. Acıya ve kana bulanan Gazze’de faal halde olan bir hastaneye dün İsrail savaş uçaklarının hava saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Vahşet her gün yeni bir boyut kazanmaktadır. Sivil halk katliam ablukasına alınmıştır” ifadeleriyle başladı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail ziyaretini “tarihi bir yanlış” olarak niteleyen Bahçeli, “Bu sıcak ve sarsıcı ortamda ABD Başkanı Biden’in İsrail’i ziyareti ve aleni destek mesajı vermesi şiddet ve yıkım operasyonuna taraf olması demektir. Aynı zamanda tarihi bir yanlıştır. Biden’ın İsrail’e gitmesi akla iki seçenek getirmiştir: Ya İsrail saldırılarını doğrudan yönetmektedir ya da Siyonist lobiler tarafından yönetilmektedir. İki seçenek de felakete hizmettir” dedi.

Biden'ın politikasının sorumsuz olduğunu kaydeden Bahçeli, “ABD Başkanı şayet İsrail yerine ilk durak olarak Türkiye’ye gelmiş olsaydı, bu tavır ve tercihten Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde ve iki taraflı eşgüdüm halinde arabuluculuk misyonuna talip olduğu, barış ve çözüm ortamını inşa etmek amacıyla iyi niyetli arayış içinde bulunduğu anlamı çıkardı. Biden’ın sorumsuz ve sağduyudan yoksun politikası uzlaştırıcı ve yatıştırıcı değil, bilakis kışkırtıcı ve karanlık mahiyetlidir” ifadelerini kullandı.

İki devletli çözüm çağrısı yapan Bahçeli, “İsrail-Filistin arasındaki ağırlaşmış sorunun yegâne çözümü, bölgede iki devletli bir yapının acilen ve uluslararası toplumun desteğiyle hayata geçmesidir. 1967 sınırları dâhilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti mutlak surette tezahür ve tecelli etmek durumundadır. Akan kanın durması, adaletin ihyası ancak bu sayede mümkündür” dedi.

Son olarak saldırıları kınadığını belirten Bahçeli, “Sivil ve masum insanlara yönelik saldırıları nefretle kınıyor, hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler diliyor, yaralılara şifalar temenni ediyorum. Vahşet bitsin, insanlık birleşsin. Niyaz ederim ki dehşet son bulsun, dualarımız kabul olsun. Çocuklar yaşasın, katiller kahrolsun” ifadelerini kullandı.

16:07 18.10.2023

İsrail’den seyahat uyarısı: “Türkiye'deki İsrail vatandaşları mümkün olan en kısa sürede ülkeyi terk etmeli”

İsrail, Türkiye’ye seyahat uyarısını en yüksek seviye olan dörde yükseltti.

VOA Türkçe’nin İsrailli diplomatik kaynaklardan doğrulattığı bilgiye göre, İsrail Güvenlik Ulusal Konseyi dün akşam Türkiye’ye seyahat uyarısı seviyesini üçten dörde çıkardı.

“Yüksek tehdit seviyesi” olan dördüncü seviye, açıklanan yere seyahat edilmemesini ve burada bulunan İsrail vatandaşlarının mümkün olan en kısa sürede ayrılmalarını kapsıyor.

İsrail uzun süredir Türkiye’ye seyahat uyarısını 3’üncü seviyede tutuyordu. “Orta düzey tehdit seviyesi” olan üçüncü seviye, uyarıda bulunulan yere gerekli olmadıkça seyahat edilmemesini içeriyor.

İsrail, geçen yıl da "İran'ın Türkiye'de tatil yapan İsrailliler'i öldürme veya kaçırma girişimleri tehdidi"nedeniyle İstanbul seyahat uyarısını en üst seviyeye çıkarmış, sonra yeniden seviye 3’e indirmişti.

Türkiye’de, Hamas’ın saldırılarının ardından Gazze’ye yönelik yoğun hava operasyonları düzenleyen İsrail'e yönelik protesto gösterileri yapılıyor.

Dün akşam İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önündeki protestoda 5 kişi gözaltına alınmış, 63 kişi de yaralanmıştı. Gazze’deki bir hastaneye yönelik saldırının ardından Türkiye’deki protestoların artmasından endişe ediliyor.

16:06 18.10.2023

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile konuştu

Saadet Partisi Basın Müşaviri Hacı Murat Uzgur, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile Filistin’deki son gelişmeler hakkında telefonda konuştuğunu bildirdi.

15:59 18.10.2023

Mısır Cumhurbaşkanı El Sisi Gazze’deki hastanede patlama sonrası Mısır’da ulusal yas ilan etti

Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El Sisi, Gazze’deki El Ehli Hastanesi’ndeki patlama sonucu hayatını kaybedenler için Mısır'da üç günlük ulusal yas ilan etti. El Sisi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, El Ehli Hastanes'ndeki patlamadan İsrail’i sorumlu tuttu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, patlamada yüzlerce Filistinli sivilin öldüğünü, bu sivillerin birçoğunun hastaneye İsrail hava saldırılarından korunmak için sığındığını bildirdi.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG