Erişilebilirlik

DEM Partili dokuz belediye başkanının pasaportlarına ‘tedbir’ konuldu


Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyen DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, çok sayıda belediye başkanının yurtdışına gitmelerinin engellendiğini kaydetti
Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyen DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, çok sayıda belediye başkanının yurtdışına gitmelerinin engellendiğini kaydetti

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, DEM Partili dokuz belediye eş başkanının pasaportlarına Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ‘tedbir’ konulduğunu açıkladı. VOA Türkçe’nin ulaştığı belediye başkanları, hukuki girişimde bulunacaklarını söyledi.

Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyen DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, çok sayıda belediye başkanının yurtdışına gitmelerinin engellendiğini kaydetti.

Kayyum atamalarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında belediye eş başkanlarının durumuna dikkat çeken Tiryaki, "Yurtdışına gitmesin, kaynak aramasın ve uluslararası ilişki geliştirmesin diye çok sayıda belediye eş başkanımıza yurtdışına çıkış yasağı getirilmiş" dedi.

VOA Türkçe’nin edindiği bilgilere göre pasaportlarına tedbir kararı konulan eş başkanlar şunlar:

  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak
  • Dicle Belediye Eş Başkanı Hacı Akengin
  • Kayapınar Belediye Eş Başkanı Berivan Gülşen Sincar
  • Ergani Belediye Eş Başkanı Şiyar Güldiken
  • Bağlar Belediye Eş Başkanı Siraç Çelik
  • Çınar Belediye Eş Başkanı Semra Akyüz
  • Silvan Belediye Eş Başkanı Sevim Biçici
  • Artuklu Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Amak
  • Akdeniz Belediye Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün mahkeme kararı olmaksızın "genel güvenlik" gerekçesi talebi üzerine tedbir kararı konuldu. Karar, bazı başkanlara valilikler tarafından iletildi.

Kayapınar Belediye Eş Başkanı Berivan Gülşen Sincar ise yurtdışına çıkmak isterken pasaportuna ‘tedbir’ konulduğunu öğrendi. Gülşen Sincar’ın bu bilgiyi partisiyle paylaşması üzerine diğer başkanlar da araştırma yapmaya başladı. Araştırmalarda dokuz başkanın pasaportlarına tedbir konulduğu ortaya çıktı.

Belediye başkanları hukuki süreç başlattı

VOA Türkçe’nin ulaştığı Bağlar İlçesi Belediye Eş Başkanı Sıraç Çelik ile Ergani Belediye Eş Başkanı Şiyar Güldiken, kendileriyle birlikte eş ve çocuklarının pasaportlarına da tedbir konulduğunu belirtti. Her iki eş başkan da yürütmenin durdurulması için girişimde bulunduklarını belirtti.

Kararı VOA Türkçe'ye değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, kararın OHAL döneminde çıkarılan bir KHK'ya dayandırıldığını söyledi. Eren, belediye eş başkanlarının pasaportlarına tedbir konulmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek, "Bu karar seyahat özgürlüğünün ihlalidir ve hukuksuzdur" dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG