Erişilebilirlik

Eylem Tok ve oğlu İngilizce kursu binası girişinde gözaltına alındılar


Eeylem tok ve oğlu Timur Cihantimur İngilizce kursun binası girişinde gözaltına alındılar
Eeylem tok ve oğlu Timur Cihantimur İngilizce kursun binası girişinde gözaltına alındılar

İstanbul’da karıştığı trafik kazasında bir kişinin ölümüne dört kişinin yaralanmasına neden olan 16 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu önce Mısır’a ardından ABD’ye kaçıran annesi Eylem Tok’un Boston’da gözaltına alınmalarına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

İstanbul’da 1 Mart tarihinde yaşanan kazanın ardından yazar Eylem Tok oğlu Timur Cihantimur’la birlikte önce Mısır’a oradan da ABD’nin New York şehrine kaçmışlardı. New York’ta anne oğulun görüntülenmesinin ardından ikili Boston’a gitti.

Bir süredir Boston’da yaşayan Eylem Tok ve Timur Cihantimur Türkiye’nin haklarında kırmızı bülten çıkarmasının ardından Cuma günü Boston Polisi tarafından gözaltına alındılar.

Boston Polisi’nin VOA Türkçe’yle paylaştığı bilgiye göre Tok ve Cihantimur, sabah saat 9:33’te gözaltına alındılar. Anne oğulun gözaltına alındıkları noktaysa ikilinin Boston’da gittikleri dil kursu binasının girişi oldu.

Dil okulu binasının girişi
Dil okulu binasının girişi

Cuma sabah “British International School of Boston” isimli dil okulu binasına giriş yapmak üzere kursa geldikleri sırada Tok ve Cihantimur, Boston Polisi Kaçak Birimi, US Marshalls ve federal polis ekipleri tarafından gözaltına alındılar.

İkilliyi gözaltına almaya giden silahlı polislerin kurs girişinde Eylem Tok ve Timur Cihantimur’u gözaltına aldıkları ve anne oğulun gözaltı işlemine direnmedikleri belirtildi.

Tok ve oğlu Cihantimur, gözaltına alınmalarının ardından Boston’da Moakley Federal Mahkeme binasına götürüldüler.

Anne oğulun kaçma şüphesi nedeniyle gözaltında tutulmalarına karar verilirken ikili 18 Haziran Salı günü ilk duruşmada hakim karşısına çıkacaklar. Hukukçular iade sürecinin uzun sürebileceğine dikkat çekiyorlar. Yargılama sürecinde Tok ve oğlunun gözaltında olup olmayacakları da henüz belirsizliğini koruyor.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

Forum

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG