Erişilebilirlik

Hamas elindeki İsrailli rehinelerden birinin daha öldüğünü açıkladı


İsrail'in açıklamalarına göre 7 Ekim saldırılarında Hamas 252 kişiyi rehin aldı. Bugüne rehinelerden en az 36'sı hayatını kaybetti.
İsrail'in açıklamalarına göre 7 Ekim saldırılarında Hamas 252 kişiyi rehin aldı. Bugüne rehinelerden en az 36'sı hayatını kaybetti.

Geçen yıl 7 Ekim tarihinde İsrail’e saldırı düzenleyen ve çok sayıda İsrail vatandaşını rehin alan Hamas örgütü, halen ellerinde rehin olarak tuttukları kişilerden birinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hamas tarafından yayınlanan video mesajda örgütün elinde rehin olarak tutulan Nadav Popplewel isimli kişinin öldüğü belirtildi. Popplewell’in İsrail’in güneyindeki Kibbutz Nirim bölgesinde rehin alındığı bu kişinin İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısı nedeniyle öldüğü açıklandı.

İsrail ordusu Hamas tarafından yayınlanan videoyla ilgili henüz bir değerlendirme ya da açıklama yapmadı. Ancak ordu daha önce yaptığı açıklamalarda söz konusu video mesajların Hamas tarafından yürütülen psikolojik savaşın bir parçası olduğu belirtilmiş ve rehinelerin İsrail’in hava saldırılarıyla öldüğü reddedilmişti.

Hamas rehinelerin İsrail'in hava saldırılarında öldüğünü iddia ediyor.
Hamas rehinelerin İsrail'in hava saldırılarında öldüğünü iddia ediyor.

Hamas’ın Cumartesi sabah saatlerinde yayınladığı videoda 51 yaşındaki rehine beyaz bir duvarın önünde ismini söylerken görülüyor. Bu esnada sağ gözünün de morarmış olması dikkat çekiyor. Videonun ne zaman kayda alındığı bilinmiyor. Hamas tarafından daha sonra yayınlanan bir videoda da Popplewell’in İsrail’in hava saldırısında öldüğü iddia ediliyor.

Hamas, aynı zamanda İngiliz vatandaşı olduğunu belirttiği Popplewell'in, tutuldukları yer bir İsrail füzesi tarafından hedef alındığında bir başka kadın rehineyle birlikte gözaltında tutulduğunu söyledi.

Hamas'ın silahlı kanat sözcüsü Ebu Ubeyde yaptığı açıklamada, “Düşmanın Gazze'deki hastaneleri yıkması nedeniyle yoğun bir tedavi ve bakım göremediği için öldü” dedi.

İsrail’in açıklamalarına göre, 7 Ekim'de kaçırılan 252 kişiden 128'i Gazze'de kaldı. Bunlardan en az 36'sının öldüğü açıklandı İsrail de bunu doğruladı.

İsrail’de rehinelere destek veren sivil toplum kuruluşlarına göre, Popplewell annesiyle birlikte Kibbutz Nirim'deki evinden kaçırıldı. Erkek kardeşi saldırı sırasında öldürüldü. Annesi Kasım ayındaki ateşkes sırasında serbest kalmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG