Erişilebilirlik

İsrail’in tahliye emri verdiği Refah’ta Filistinliler nereye sığınıyor?


Gazze’deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi, bu süreçte yaklaşık 360 bin kişinin Refah’tan kaçtığını açıkladı; “Gidecek hiçbir yer yok” uyarısı yaptı
Gazze’deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi, bu süreçte yaklaşık 360 bin kişinin Refah’tan kaçtığını açıkladı; “Gidecek hiçbir yer yok” uyarısı yaptı

İsrail’in Gazze operasyonu sırasında, nüfusun yarısından fazlası yani yaklaşık 1,3 milyon Filistinli, Refah kentine sıkışmıştı. Ancak İsrail’in bir hafta önce tahliye emri vermesi ve bombardımanları arttırması nedeniyle Gazzeli siviller Rafah’ta da güvende değil.

Gazze’deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi, bu süreçte yaklaşık 360 bin kişinin Refah’tan kaçtığını açıkladı; “Gidecek hiçbir yer yok” uyarısı yaptı.

Tahliyelerin başladığı Refah neresi?

Refah, Gazze'nin güneyinde Mısır sınırında yer alıyor. İsrail 1982'de şu anda Mısır'ın bir parçası olan Sina Yarımadası'ndan çekildiğinde şehir Gazze ve Mısır arasında ikiye bölünmüştü.

Son İsrail-Gazze çatışmasının ilk aşamalarında Refah, Gazze’nin kuzeyinden kaçanlar için nispeten güvenli bir sığınaktı.

Ancak Refah sakinlerinin çoğu çadır gibi geçici yapılarda yaşıyor ve yardım kuruluşları insani durumun vahim olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Nereye kaçabilirler?

İsrail, tahliye edilenleri, genişletilmiş güvenli bölge ilan ettiği El Mevasi’ye gitmeye teşvik ediyor.

İsrail ordusu X’ten yaptığı açıklamada, bölgenin genişletildiğini ve sahra hastaneleri, çadırlar, barınak malzemeleri ve diğer tesislerle donatılacağını söylüyor.

Refah'taki bazı Filistinliler, hatta tahliye bölgesinin dışında kalanlar bile, El Mevasi yerine Gazze'nin merkezine ya da Han Yunus'a gitmeye karar verdi.

Yeni kurulan beyaz çadır sıraları, diğer yapı kümeleriyle birlikte son fotoğraflarda görülebiliyor.
Yeni kurulan beyaz çadır sıraları, diğer yapı kümeleriyle birlikte son fotoğraflarda görülebiliyor.

Uydu görüntüleri 16 Nisan'dan 9 Mayıs'a kadar üç hafta boyunca El Mevasi ile Han Yunus arasındaki bölgede bir kampın büyüdüğünü gösterdi. Yeni kurulan beyaz çadır sıraları, diğer yapı kümeleriyle birlikte son fotoğraflarda görülebiliyor.

El Mevasi nasıl bir bölge?

El Mevasi, Refah'tan Gazze’nin diğer büyük güney şehri Han Yunus'a kadar kıyı şeridi boyunca yaklaşık 8 kilometreye uzanan bir bölge. Gazze şehrine yaklaşık 28 kilometre uzaklıkta.

UNRWA'ya göre El Mevasi, İsrail’in tahliye emrinden önce bile 450 binden fazla yerinden edilmiş Filistinli’ye evsahipliği yapıyordu. Bunların çoğu İsrail'in Gazze'deki kara harekatını yoğunlaştırdığı son aylarda gelenlerden oluşuyor.

Yardım kuruluşları, bölgenin on binlerce yeni sığınmacıyı barındırmaya hazır olmadığı görüşünde.

Gazze şehrine yaklaşık 28 kilometre uzaklıktaki El Mevasi, Akdeniz kıyı şeridinde bir bölge.
Gazze şehrine yaklaşık 28 kilometre uzaklıktaki El Mevasi, Akdeniz kıyı şeridinde bir bölge.

Bölge sakinleri de El Mevasi'de tuvaletlerin az olduğunu ve çok az akan su bulunduğunu söylüyor. Filistinliler kampın çeşitli yerlerine su taşıyan tankerlerden içme suyu almak için bazen saatlerce beklediklerini belirtiyor.

Associated Press haber ajansına göre kamptaki bir dizi tezgahta çadır kurma malzemeleri, konserve yiyecekler ve domates ve patates gibi temel sebzeler fahiş fiyatlarla satılıyor.

Ahşap ve naylondan büyük bir çadır inşa etmenin yaklaşık 500 dolara mal olduğu, hazır bir çadır satın almanın ise yaklaşık iki katı ettiği söyleniyor.Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG