Erişilebilirlik

İsrail kuvvetleri Gazze’ye kuzeyden ve güneyden ilerliyor


13 Mayıs 2024 - İsrail ve Hamas arasında devam eden çatışmalar sırasında İsrail-Gazze sınırı yakınlarında bir İsrail tankı mevzi tutuyor.
13 Mayıs 2024 - İsrail ve Hamas arasında devam eden çatışmalar sırasında İsrail-Gazze sınırı yakınlarında bir İsrail tankı mevzi tutuyor.

İsrail güçleri aylar önce Hamas'ı mağlup ettiklerini söyledikleri bir bölgeyi yeniden ele geçirmek için haftanın ilk gününde bölgenin kuzeyinden Gazze Şeridi’ne girdi. Gazze'nin güney ucunda ise tanklar ve askeri birlikler, otoyol üzerinden Refah'a ilerledi.

Gazze'nin hem kuzey hem de güney uçlarında haftalardır yaşanan en yoğun çatışmalar nedeniyle yüz binlerce Filistinli yeniden kaçmaya başladı. Yardım grupları insani krizin daha da kötüleşebileceği uyarısında bulunuyor.

İsrail, beş ay önce askerlerinin çoğunu çektiği kuzeye geri dönmesinin gerekçesini, militanların militanların yeniden bölgeye gelmesini önlemek için savaşın "temizlik" aşamasının bir parçası olarak açıkladı. İsrail, bu tür operasyonların her zaman plan dahilinde olduğunu kaydetti. Filistinliler daha önceki savaş alanlarına geri dönme ihtiyacının İsrail'in askeri hedeflerinin ulaşılamaz olduğunun kanıtı olduğunu söylüyor.

Tanklar, Gazze'de 75 yıl önce İsrail'den gelen Filistinli mültecileri barındırmak için inşa edilen sekiz kamptan en büyüğü olan Cebaliye’nin merkezine doğru ilerledi.

Moloz yığınına dönmüş sokaklar boyunca, eşyalarını doldurdukları torbalarla kaçan bölge sakinleri, tank mermilerinin kampın merkezine düştüğünü ve hava saldırılarının evleri yok ettiğini söyledi.

Netanyahu’dan “kararlılık” mesajı

Pazartesi günü Kudüs'te İsrail'in ölen askerleri için düzenlenen Anma Günü törenine katılan Başbakan Benyamin Netanyahu, Hamas'a karşı verilen savaşın, ülkelerinin "varlığını, özgürlüğünü, güvenliğini ve refahını" güvence altına almak için verilen bir mücadele olduğunu söyledi.

Netanyahu, "Bağımsızlık savaşımız henüz bitmedi, halen devam ediyor" dedi.

Netanyahu hükümeti, İsrail'i yok etmeye kararlı olduğunu söyleyen Hamas'ı ortadan kaldırmaya çalışıyor. Militan grup 7 Ekim'de İsrail'e girerek 1200 kişiyi öldürmüş ve İsrail rakamlarına göre 250'den fazla kişiyi rehin almıştı.

Filistinli sağlık yetkilileri Cebaliye’de gece boyunca düzenlenen hava saldırılarında şu ana kadar 20 Filistinli’nin cesedine ulaştıklarını, onlarcasının da yaralandığını bildirdi.

Gazze'deki sağlık yetkililerine göre savaşta ölen Filistinliler’in sayısı 35 bini aşmış durumda. Çok daha fazla sayıda sivilin enkaz altında olduğundan endişe ediliyor. Sağlık yetkililerinden Pazartesi günü gelen açıklamada jeneratör ve ambulansları çalıştıracak yakıt sıkıntısı nedeniyle sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu uyarısı yapıldı.

Refah’a bombardıman

İsrail, Gazze'nin Mısır'la olan güney sınırına yakın Refah'ın doğu bölgelerine yönelik hava ve kara bombardımanlarını da arttırdı ve Brezilya mahallesindeki bir eve düzenlenen hava saldırısında ölenler oldu.

Hamas ve İslami Cihat'ın silahlı kanadı yaptıkları ortak açıklamada, Gazze'yi Mısır'a bağlayan tek kontrol noktası olan ve İsrail'in geçen hafta ele geçirdiği Refah sınır kapısında yığınak yapan İsrail güçlerine havan topu attıklarını bildirdi.

İsrail'in geçen hafta Refah'taki sivillere kentin doğusunu terk etmelerini emretmesi ve son günlerde bu emri merkezi bölgelere doğru genişletmesi, çoğu zaten yerinden edilmiş olan yüz binlerce sivilin sığınacak yeni yer arayışıyla kaçmasına neden oldu.

Bölge sakinleri İsrail'in hava ve kara bombardımanlarının yoğunlaştığını ve tankların şehrin doğu kısmını merkez bölgeden ayıran kuzey-güney yönündeki Selahaddin otoyolunu kestiğini söyledi.

Gazze’deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi (UNRWA), İsrail ordusunun bir hafta önceki tahliye emrinden bu yana Refah’tan yaklaşık 360 bin kişinin kaçtığını tahmin ediyor.

Hamas'ın silahlı kanadı, savaşçılarının Refah'ın doğusundaki caddelerden birinde ve Cebaliye'nin doğusunda İsrail güçleriyle silahlı çatışmaya girdiğini bildirdi.

İsrail'de de ordu, Gazze'ye yakın bölgelerde birkaç kez siren çalarak Filistinliler’in sınır ötesi roket ya da havan topu fırlatabileceği uyarısında bulundu.

Refah'a yönelik saldırı, İsrail ile ana müttefiki ABD arasındaki en büyük anlaşmazlıklardan birine neden oldu ve savaşın başlamasından bu yana ilk kez bazı silah teslimatları askıya alındı. Washington, İsrail'in Refah'taki sivilleri korumaya yönelik bir plan olmadan bu bölgeye saldırmaması gerektiğini söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın makamı Pazartesi günü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Refah bölgesindeki "hassas operasyon" konusunda bilgilendirildiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Blinken-Gallant görüşmesi ile ilgili yapılan açıklamada ise, "Bakan, ABD'nin bir milyondan fazla insanın sığındığı Refah'ta büyük bir askeri kara operasyonuna karşı olduğunu bir kez daha teyit etti" denildi.

ABD'nin İsrail Büyükelçisi Jack Lew de Pazar günü yaptığı açıklamada, Refah saldırısının hala Washington'un kabul edilebilir bulduğu bir boyutta olduğunun sinyalini verdi.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG