Erişilebilirlik

Şeyh Sait tartışmaları İYİ Parti Diyarbakır teşkilatlarını da istifa ettirdi


Diyarbakır İl Başkanı olan Vejdin Ensarioğlu, ilçe başkanlarıyla birlikte istifa etti.
Diyarbakır İl Başkanı olan Vejdin Ensarioğlu, ilçe başkanlarıyla birlikte istifa etti.

Şeyh Sait’in adının bir bulvara verilmesiyle İYİ Parti içinde başlayan tartışmalar, Diyarbakır’a da sıçradı. Dün istifa eden İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu’nun, Diyarbakır İl Başkanı olan oğlu Vejdin Ensarioğlu, ilçe başkanlarıyla birlikte istifa etti.

Salim Ensarioğlu’nun, Şeyh Sait’e hakaret edenlere tepki göstermesi gerekçesiyle disipline sevk edilmesinin ardından istifa etmesi, parti içindeki hareketliliği durdurmadı. Bugün de Diyarbakır il teşkilatları istifa etti.
İstifa kararını İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu basın toplantısıyla açıkladı. İl yöneticileriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Ensarioğlu, babası İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu’na yapılanları kınadığını söyledi. Ensarioğlu, babasının açıklamalarının Cumhuriyet değerlerini rencide etmediğini savunarak, “Kayyım tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından, Diyarbakır’ımızda bir bulvara Şeyh Said isminin verilmesi toplumun büyük bir kesimi tarafından doğal karşılanmışken, sayın bakanımızın sosyal medyada Şeyh Said ile ilgili medyada yapılan galiz hakaretleri red eden açıklamasında Cumhuriyet değerlerini rencide eden veya vatan hainliğini çağrıştıracak herhangi bir ifade bulunmamaktadır” dedi.

Ensarioğlu, Babasının olmadığı bir yerde bulunmayacağını vurgulayarak, “Siyaset ve bölge büyüğümüz, kıymetlimiz sayın Salim Ensarioğlu’nun olmadığı bir yerde bizim varlığımız söz konusu olamaz. Bu vesileyle Diyarbakır il ve ilçe teşkilatlarımızla birlikte İYİ Partiden istifa ettiğimizi kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz” diye konuştu.

Ensarioğlu, bugün itibariyle 12 bin 750 üyenin de istifa ettiğini sözlerine ekledi.

“Yolumuza bağımsız olarak devam edeceğiz”

Açıklamanın ardından soruları yanıtlayan Ensarioğlu, bundan sonra bağımsız kalacaklarını söyledi. Yerel seçimlerde tabanlarını serbest bırakacaklarını ifade eden Ensarioğlu, “Aslında biz her zaman hür ve demokratik yolları izledik, adaletten yana olduk. Bugünden itibaren de tekrar bağımsız, hür ve demokratik yolu izleyeceğiz. Bütün dostlarımızla beraber yolumuza devam edeceğiz. Yolumuza bağımsız olarak devam edeceğiz. Seçmenimiz hür iradesiyle inanabileceği bir partiye veya adayına oyunu verebilir” dedi.

Siyasette üç Ensarioğlu

Mayıs ayındaki milletvekili seçimlerinden Ensarioğlu ailesinden 3 isim yarıştı. Dün istifa eden Salim Ensarioğlu İYİ Parti’den İstanbul’da, oğlu Vejdin Ensarioğlu İYİ Partiden Diyarbakır’da, yeğeni Galip Ensarioğlu ise AKP’den Diyarbakır’da aday oldu. Salim Ensarioğlu ve Yeğen Ensarioğlu seçilirken, Vejdin Ensarioğlu seçilememişti.

Salim Ensarioğlu, Şeyh Sait’in adının bir bulvara verilmesinin ardından başlayan tepkilere karşı yaptığı açıklamada, Şeyh Sait’e sahip çıkmıştı. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Ensarioğlu, “Bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Sait’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum” dedi. Ensarioğlu Şeyh Sait, Seyit Rıza ve Said Nursi’nin mezar yerlerinin açıklanması çağrısı yaptıktan sonra disipline sevk edildi. Ensarioğlu bunun üzerine istifa ettiğini açıkladı.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG