Erişilebilirlik

Gazze tepkisi gölgesinde Beyaz Saray’da dar kapsamlı iftar


Beyaz Saray’da bir gelenek olan Ramazan etkinlikleri bu yıl Gazze’deki savaşın gölgesinde daha düşük profilli yapıldı.
Beyaz Saray’da bir gelenek olan Ramazan etkinlikleri bu yıl Gazze’deki savaşın gölgesinde daha düşük profilli yapıldı.

Beyaz Saray’da bir gelenek olan Ramazan etkinlikleri bu yıl Gazze’deki savaşın gölgesinde daha düşük profilli yapıldı. ABD’deki Müslüman toplum liderleriyle görüşen Başkan Biden dün akşam Beyaz Saray personelinin katıldığı dar kapsamlı bir iftara evsahipliği yaptı.

ABD’deki Müslüman toplumu, Gazze’deki savaşa ilişkin Biden yönetiminin politikası konusunda bir süredir tepkilerini dile getiriyordu ve bazı Müslüman gruplar Beyaz Saray’da düzenlenmesi olası Ramazan etkinliğine ya da iftara katılmak istemediklerini belirtmişti.

Gazze tepkisi gölgesinde Beyaz Saray’da dar kapsamlı iftar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

Başkan Biden Müslüman toplumunun liderleriyle biraraya geldi ve daha sonra da yönetimin üst düzey Müslüman yetkilileriyle dar kapsamlı bir iftara katıldı. İftar programına First Lady Jill Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi de katıldı.

Filistinli doktor toplantıyı terk ettiğini söyledi

Beyaz Saray’da dün Gazze tepkisi gölgesinde Başkan Biden ve Müslüman toplumu liderleri arasında basına kapalı yapılan toplantıyı Filistinli bir doktorun terk ettiği iddiaları gün içinde basına yansıdı.

Filistinli doktor Thaer Ahmed, önce CNN televizyonu daha sonra da NPR’ın Beyaz Saray muhabiri Asma Khalid’e yaptığı açıklamada, “protestoyu doğrudan Başkan’ın getirmek istedim” dedi.

Daha önce Gazze’de gönüllü olarak görev yaptığını belirten Filistinli doktor Çarşamba günü katıldığı CNN yayınında, Biden yönetiminin attığı adımları yeterli bulmadıklarını belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean Pierre ise Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin bu konudaki sorularıyla karşılaştı.

Basına kapalı toplantının içeriğine ilişkin yorum yapmayacağını söyleyen Beyaz Saray sözcüsü, “Bu konuda dikkatli olacağım. Kapalı bir toplantının içeriğine ilişkin yorum yapmayacağım. Doktor kendi adına konuşabilir. Bunu yapmakta özgür” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray sözcüsü, “Başkan bunun ülke genelinde çok sayıda Amerikalı için acı dolu bir an olduğunu anlıyor. Bu yüzden de barışçı şekilde protesto etme özgürlüklüklerine saygı duyuyor” diye konuştu.

Başkan Biden geçtiğimiz yıl Mayıs ayına denk gelen Ramazan ayının sonunda bir resepsiyona evsahipliği yapmış ve yaptığı konuşmada resepsiyona katılanlara “Burası sizin eviniz” sözleriyle seslenmişti.

Beyaz Saray’daki bu etkinliğe Müslüman Kongre üyesi Ilhan Omar ve Filistin kökenli Kongre üyesi Rashida Tlaib de katılmıştı. Her iki Kongre üyesi de şimdi Biden’ın Gazze politikasını eleştiren isimler.

ABD’de Müslüman gruplardan biri olan Emgage Action, Biden yönetiminin “İsrail’e koşulsuz askeri desteğini” gerekçe göstererek dün akşam yapılan iftara daveti geri çevirdiğini belirtti.

VOA’ya Salı günü konuyla ilgili yazılı bir açıklama gönderen bir Beyaz Saray yetkilisi, “Ramazan’da Müslüman toplumun onurlandırılması geleneğini devam ettiren Başkan Biden, Müslüman toplumu için önem taşıyan konuları görüşmek üzere Müslüman toplum liderleriyle görüşecek. Biden’a Başkan Yardımcısı Harris, yönetimden üst düzey Müslüman yetkililer ve Ulusal Güvenlik ekibi katılacak” demişti.

Beyaz Saray: “Müslüman liderler çalışma grubu toplantısı yapmayı tercih etti”

Önceki yılların aksine ABD’deki Müslüman toplumu liderleri Beyaz Saray iftar davetinde yer almadı.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean Pierre, liderlerin bunu tercih etmediğini ve bunun yerine bir çalışma grubu toplantısı talep ettiklerini söyledi.

Beyaz Saray’da Salı günü düzenlenen basın toplantısında VOA’nın konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan sözcü, “Önümüzdeki konuları görüşmek üzere bir fırsat olmasını sağlamak istediler. Biz de kulak verdik ve formatı onlardan geri bildirim alabilelim diye değiştirdik” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden göreve geldiğinden bu yana Beyaz Saray’da 1996’da eski Başkan Bill Clinton döneminde başlayan Müslüman toplumunun liderlerini ve temsilcilerini Ramazan’da ağırlama geleneğini sürdürdü.

Eski Başkan Donald Trump’ın görevde olduğu 2017 yılı haricinde hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat başkanlar ya Ramazan ayında ya da Ramazan ayının bitiminde iftar davetine evsahipliği yaptı.

Beyaz Saray’da önceki yıllarda düzenlenen Ramazan etkinliklerine çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin diplomatları da davet edilmişti. VOA’nın ulaştığı büyükelçilikler bu yıl kendilerine bir davetin gelmediğini belirtti.

Geçtiğimiz Perşembe günü sonuçları açıklanan Pew araştırmasına göre, Amerikalı Müslümanlar’ın yüzde 36’sı Biden’a olumlu bakıyor. Aynı ankete katılanların yalnızca yüzde 6’sı ABD’nin İsrailliler ve Filistinliler arasında doğru dengeyi sağladığı görüşünde.

ABD Başkanı Biden’ın Müslüman toplumu liderleriyle toplantısı Gazze’de sivillere yemek dağıtan sivil toplum kuruluşu World Central Kitchen’ın yedi çalışanının İsrail saldırısında hayatını kaybetmesinin ardına rastladı.

İspanyol kökenli Amerikalı şef Jose Andres’in kurucusu olduğu sivil toplum kuruluşu, Gazze’ye Güney Kıbrıs üzerinden gemilerle gıda yardımı iletilmesine yönelik çabalara öncülük ediyor.

Müslüman gruplardan Beyaz Saray'a mektup

ABD'deki 80 Müslüman ve Filistinli grup Beyaz Saray'a gönderdikleri mektupta, Başkan Biden'a Gazze konusunda "yön değiştirmesi" çağrısında bulundu.

Müslüman gruplar mektupta, "Amerikan halkı söylemde bir değişim istemiyor. Amerikan halkı politikada bir değişiklik istiyor" ifadelerini kullandı.

Mektupta, İsrail'e silah transferinin askıya alınması talep edildi ve Amerika'nın etki gücünü Gazze'de derhal ve kalıcı ateşkesin sağlanması, insani yardımın iletilmesi için tüm kara sınır kapılarının açılması, tüm rehinelerin ve siyasi mahkumların serbest kalması ve Gazze'nin yeniden inşası için kullanması istendi.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG