Erişilebilirlik

Rusya Harkiv'de apartmanları vurdu: En az 4 can kaybı


Arşiv foto
Arşiv foto

Rusya’nın Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri Harkiv’a düzenlediği insansız hava araçlı saldırı sonucu en az dört kişi hayatını kaybetti.

Saldırıda yüksek katlı apartman bloklarının hedef olduğu ve ilk saldırının ardından kurtarma çalışmaları devam ederken ikinci bir saldırı yapıldığı belirtildi. Ölenler arasında kurtarma ekiplerinden görevliler de olduğu açıklandı.

Harkiv Valisi Oley Synehubov, Telegram’dan yaptığı açıklamada, saldırıda en az 4 kişinin hayatını kaybettiğini biri ağır 10 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Belediye Başkanı Ihor Terekov da ölenlerden üçünün yardım araçlarının şoförleri olduğunu ve onların ilk saldırı sonrası bölgeye kurtarma çalışmaları için geldikleri sırada düzenlenen ikinci saldırıda hayatlarını kaybettiklerini açıkladı. Vali de saldırıda bir hemşirenin de yaralandığını açıkladı.

Terekov, 5 ayrı insansız hava saldırısı olduğunu ve saldırılardan birinin ardından bir binada yangın çıktığını bir binanın da tamamen yıkıldığını ve bazı araçların da zarar gördüğünü söyledi.

Saldırılarda bir kişinin de şehrin bir başka bölgesinde müstakil bir ebin vurulması sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

Belediye başkanı yıkılan apartmanın enkazında en az bir kişinin hayatta olduğunu ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Vurulan üç apartman bloklarının 14 katlı binalardan oluştuğu belirtiliyor. Yetkililer yeniden saldırı olur endişesiyle en az 4 saat olay yerine müdahale edemediklerini belirtti.

Rusya, sivillerin hedef alındığı saldırıların kasten yapıldığı iddialarını sürekli olarak reddediyor.

Harkiv, sık sık Rus insansız hava araçlarının saldırılarının hedefi oluyor. Geçen hafta da şehre yapılan hava bombardımanında en az bir kişi hayatını kaybetmişti. Son saldırıların ardından şehirde bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşanabileceği açıklandı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG