Erişilebilirlik

El Fetih: "İran Batı Şeria'da kaos yaymaya çalışıyor"


El Fetih'ten İran'a yönelik suçlama geldi.
El Fetih'ten İran'a yönelik suçlama geldi.

Batı Şeria'daki Filistin grubu El Fetih, İran'ı topraklarında kaos yaymaya çalışmakla suçladı. El Fetih, Filistin davasıyla hiçbir ilgisi olmayan dışarıdan yapılacak bu yöndeki operasyonlara karşı çıkacağını söyledi.

Filistin yönetimini kontrol eden hareket olan El Fetih, "Kutsal davamızın ve halkımızın kanının sömürülmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Güvenlik güçlerine veya ulusal kurumlara zarar vermeyi amaçlayan ve dışarıdan gelebilecek her türlü müdahaleye karşı harekete geçeceğini açıkladı.


İsrail de uzun süredir İran'ı, 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırıya öncülük eden ve son yıllarda Batı Şeria'da güçlenen Gazze'de yönetimdeki Hamas da dahil olmak üzere Filistinli silahlı gruplara yardım etmekle suçluyor.

Geçtiğimiz ay İsrail ordusu, güvenlik güçlerinin, anti-tank mayınları da dahil olmak üzere gelişmiş silahların Batı Şeria'ya kaçırılmasını engellediğini söyledi.

İran geçmişte silahlı gruplara destek sağladığını inkar etmemiş verdiği desteğin, Filistinlilerin talebi olduğunu söylemişti.

Açıklama BM tam üyelik talebi ardından geldi

El Fetih'in açıklaması, Filistin Yönetimi'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden kendisini BM'ye tam üye yapmak için bu ay oy vermesini istemesi üzerine geldi; bu, İsrail ile iki devletli bir çözüm için artan küresel baskıya katkıda bulunacak bir hamle olarak yorumlanıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu

1967 Ortadoğu savaşından sonra İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria, bölgenin Gazze'yi de içerecek ve başkenti Doğu Kudüs olan gelecekteki bağımsız bir devletin merkezi olmasını isteyen Filistinlilerle onlarca yıldır süren çatışmaların merkezinde yer alıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında Gazze'de savaşın başlamasından bu yana onbinlerce Filistinli İsrail güçleri tarafından öldürüldü ve bölgede şiddet artarken binlercesi gözaltına alındı.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG