Erişilebilirlik

Rusya bir kez daha Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkiv’i vurdu


Saldırı sonrası bazı binalarda yangın çıktı.
Saldırı sonrası bazı binalarda yangın çıktı.

Rusya bir kez daha Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkiv’i vurdu. Saldırıda altı sivil hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı. Ukrayna Ulusal Polisi, saldırının insansız hava araçlarıyla yapıldığını açıkladı. Polis yetkilileri saldırı sonrası hasar alan bölgeden fotoğraflar yayımladı.

Harkiv Belediye Başkanı Ihor Terekhov, Telegram hesabından paylaştığı bilgilerde “Gece saatlerinde Şevçenkivski bölgesine düzenlenen saldırı neticesinde şu ana kadar altı kişi hayatını kaybetti 10 kişi de yaralandı. Saldırı yerleşim yerini hedef aldı ve dokuz yüksek katlı apartman, üç yurt binası, yerel yönetim binalarımız, bir mağaza, bir petrol istasyonu, bir servis noktası ve bazı araçlar hasar gördü” ifadelerini kullandı.

Saldırının gece yarısından hemen sonra gerçekleştiği belirtilirken Ukrayna ordusu Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, hava savunma sistemlerinin 32 insansız hava aracından 28’inin vurduğunu, Rusya tarafından fırlatılan altı füzeden üçünün de etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Harkiv kenti sık sık Rusya’nın saldırılarına maruz kalıyor son olarak da Çarşamba günü yine şehir hedef olmuş ve en az dört kişi hayatını kaybetmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin Özel Kalem Müdürü Andriy Yermak, Perşembe günü Politico'da yayımlanan röportajında, Mayıs ya da Haziran ayında yeni bir Rus saldırısı için en olası hedef olarak Harkiv'i gördüğünü söyledi.

Harkiv Bölge Valisi Oleh Synehubov, Harkiv şehrinin kuzeyindeki bir köye füze saldırısı ve bir konut binasına saldırı düzenlendiğini bildirdi. Her iki olayda da herhangi bir can kaybı rapor edilmedi.

Saldırılardan sonra Harkiv ve başkent Kiev de dahil olmak üzere ülkenin büyük bölümünde hava saldırısı alarmı birkaç saat boyunca yürürlükte kaldı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG